Doradztwo - optymalizuj koszty energii

Mając na biurku kilka ofert od dostawców energii, nawet przy obecnym dostępie do informacji, analiza ich zajmie Ci zapewne kilkanaście godzin lub dni, a i tak nie będziesz miał pewności, że przedstawiona propozycja jest najkorzystniejsza dla Ciebie.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i znajomości dynamicznie zmieniającego się rynku energii elektrycznej, doradcy Elektrum są w stanie tu i teraz odpowiedzieć na Twoje potrzeby i dostarczyć Ci energię, jaką potrzebujesz, mając na uwadze wysokość przyszłych rachunków za prąd.

Więcej informacji

Zapraszamy do obejrzenia naszych realizacji LIVE

Analiza obecnej taryfy- dopasowanie do potrzeb użytkownika

Czy Twoje rachunki za energię elektryczną z roku na rok stają się coraz wyższe?

Czy zastanawiałeś się nad przyczyną takiego stanu rzeczy?

Czy wiesz, że nawet przy średnim zużyciu energii, przy właściwym wyborze dostawcy energii oraz dopasowaniu taryfy do sposobu życia codziennego, jesteś w stanie zaoszczędzić 10-20% rocznie?

Musisz wiedzieć, że zmiana zarówno dostawcy, jak i taryfy jest bezpłatna i całkowicie bezpieczna.

Doradcy Elektrum obsługują obecnie ok. 10000 tysięcy stałych klientów i na bieżąco analizują dostarczany do nich prąd, optymalizują poziom jego zużycia i kosztów.

Energia czynna- co warto o niej wiedzieć

W firmie płacimy za energię czynną, czyli taką, która zamienia się na pracę, np. ciepło, ruch, światło. Na wysokość rachunku związanego ze zużyciem energii czynnej mają wpływ następujące czynniki:

  • wybór odpowiedniego dystrybutora 
  • wybór właściwej taryfy i jej dopasowanie do trybu życia
  • zużycie energii przez urządzenia elektryczne, ich sprawność i efektywność energetyczna
  • w przypadku firm wpływ ma również tzw. moc umowna, podawana w trakcie podpisywania umowy na energię.

W jaki sposób można oszczędzać energię czynną?

Należy zastanowić się, jakie urządzenia w naszej firmie zużywają najwięcej energii elektrycznej? Na pewno za większą część zużycia dziennego będą odpowiedzialne: oświetlenie, urządzenia RTV oraz sprzęt AGD.

W związku z tym, aby ograniczać zużycie energii, musimy pamiętać, aby w pomieszczeniach, w których długo nikt nie przebywa, zawsze były wyłączone światła. Rozwiązaniem może być zainstalowanie czujek ruchu, warto pomyśleć również o świetlówkach, czyli tak zwanych żarówkach energooszczędnych.

Na przykład klimatyzacja może stanowić nawet 30% naszego całkowitego dziennego zużycia energii elektrycznej. Warto przede wszystkim pamiętać o tym, żeby ułatwiać proces chłodzenia pomieszczeń, nie ograniczając przepływu powietrza w otoczeniu klimatyzatora i ustawić go w odpowiednim miejscu, najlepiej jak najbliżej okna i jak najdalej od urządzeń generujących ciepło tj. kuchenka, czy czajnik.

W okresie zimowym mamy do czynienia z odwrotną sytuacją. Często zdarza się, że niedomagania standardowej instalacji grzewczej uzupełniane są poprzez dogrzewanie pomieszczeń różnego rodzaju elektrycznymi urządzeniami grzewczymi, co znaczącą wpływa na wysokość rachunków za prąd. Działaniami zapobiegającymi takiemu stanowi rzeczy są: konserwacja grzejników, pomp oraz pieców grzewczych, uzupełnienie wody w instalacjach konwencjonalnych, uszczelnienie powierzchni, poprzez które do pomieszczeń firmy dostaje się zimno. Warto o tym pomyśleć, aby uzyskać spore oszczędności.

Urządzenia elektroniczne pracujące w trybie stand-by (na przykład wyłączenie telewizora pilotem) nadal pobierają energię elektryczną z sieci. Większość urządzeń możemy wyłączyć na noc również z gniazdka lub poprzez 1 przycisk na listwie elektrycznej, co może przynieść oszczędność rzędu 100 zł w skali roku.

Moc umowna 

Jeśli firma regularnie przekracza ilość mocy zamówionej, określonej w umowie z dystrybutorem energii, to również płaci karę. Rozwiązaniem jest tutaj taki dobór mocy zmówionej, który będzie optymalny dla danego zakładu.

Możliwe jest również kontrolowanie mocy zamówionej za pomocą tzw. „strażnika mocy”, który sygnalizuje za każdym razem, kiedy moc jest przekroczona. Dzięki temu urządzeniu możemy zoptymalizować wartość mocy umownej poprzez bieżące zarządzanie procesem produkcji.

 

Energia biernaEnergia bierna

W przypadku dużego odbiorcy firmowego dystrybutor energii może zliczać także energię bierną. Energia bierna wynika z niedoskonałości odbiorników oraz złych warunków pracy urządzeń (np. nieobciążone silniki zasilacze, UPS-y), a także uszkodzeń urządzeń lub złej konfiguracji zainstalowanych już w firmie urządzeń kompensujących. Energia bierna nie przynosi korzyści w naszej firmie, jednak musi być przesyłana siecią dystrybucyjną ze względu na niedoskonałości odbiorników. Na fakturze możesz zobaczyć dwa rodzaje energii biernej:

  • energia bierna indukcyjna
  • energia bierna pojemnościowa

Energia bierna pojemnościowa rozliczana jest za każdy kVar. Energia bierna indukcyjna rozliczana jest, gdy przekroczy określoną wartość, wykazaną jako tg fi (stosunek mocy biernej indukcyjnej do mocy czynnej). Przekroczenie umówionego poziomu np. 0.3 lub 0.4 spowoduje naliczenie opłat. 

Jeżeli na fakturze widzisz opłaty za energię bierną indukcyjną (przekroczony tg fi), sprawdź, czy urządzenia są poprawnie skompensowane.

Urządzenia skompensowane posiadają cos fi zbliżony do 1, czyli zachowują się w sieci jak rezystor (np. grzałka). Być może konieczna będzie globalna (na poziomie budynku firmy) kompensacja przy pomocy kondensatorów lub automatycznej baterii kondensatorów. Kondensatory dodadzą energię bierną pojemnościową, która skompensuje energię bierną indukcyjną. W uproszczeniu odbiorniki o charakterze indukcyjnym zawierają cewki np. silniki, transformatory, oprawy oświetleniowe ze statecznikiem magnetycznym itp. 

Jeżeli na fakturze widzisz opłaty za energię bierną pojemnościową, w firmie pracują urządzenia o charakterze kondensatora np. zasilacze impulsowe (np. w komputerach, serwerach), UPS-y itp. Moc bierną pojemnościową możesz skompensować globalnie, instalując dławiki odpowiedniej mocy. Dławiki skompensują moc bierną pojemnościową mocą bierną indukcyjną. Może się także zdarzyć, że posiadasz dużą zmienność dobową i płacisz za oba rodzaje mocy biernej, to także jest możliwe do kompensacji. 
 
Oceń, czy koszty energii biernej są duże i czy warto je kompensować?

Po obejrzeniu faktur oraz pomiarach rejestratorem przez naszych doradców Elektrum otrzymasz ofertę na rozwiązanie kompensacyjne. Oblicz, czy koszt rozwiązania zwróci się w rozsądnym czasie. Niezależnie, czy kompensacja będzie statyczna (ciągle włączona), włączana czasowo, czy też dynamicznie sterowana w zależności od parametrów sieci kompensacja prawie nigdy nie jest 100-procentowa. Często kompensacja jest przesunięta w stronę energii biernej indukcyjnej (płaci się dopiero za przekroczenie, nie za każdy kilowat tak jak w przypadku energii biernej pojemnościowej), co ogranicza koszty. 

Wykorzystuj energię efektywnie- zalecenia i wnioski dla twojej firmy

Opłata za moc bierną - pojawia się, jeśli firma nie dotrzymuje standardów ustanowionych przez dystrybutora energii i płaci kary za przekroczenie współczynnika mocy (tgj>0,4). Kwota kary powyżej 200zł powinna być już impulsem do podjęcia działań, które wyeliminują zbędne koszty. W takim przypadku przeprowadza się pomiary obciążenia mocą czynną i bierną i na ich podstawie dobiera się odpowiednie urządzenia do kompensacji mocy biernej.

Dobór optymalnej taryfy - Analizując fakturę za energię elektryczną, czasami na pierwszy rzut oka widać, czy klientowi opłaca się posiadanie taryfy dwustrefowej, czy nie. Jeśli zużycie energii elektrycznej jest takie samo w każdej strefie, na pewno nie opłaca się wybór taryfy dwustrefowej. Natomiast jeśli profil produkcji zakładu jest skupiony głównie w okresie poza szczytowym, wtedy warto rozważyć wybór taryfy wielostrefowej.

Zmniejszenie stawki za MWh - od 2008r. istnieje możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, co może przynieść oszczędności średnio od 10-15% w stosunku do posiadanej stawki za MWh. Mamy w ten sposób możliwość wyboru optymalnej oferty dla naszej firmy. Do porównania cen pomiędzy obecnym sprzedawcą a innymi należy zestawić opłaty za energię całodobową czynną i opłatę handlową. Pozostałe opłaty, które znajdują się na fakturze leżą po stronie operatora systemu dystrybucyjnego (OSD). Zmieniając sprzedawcę energii elektrycznej można uzyskać nie tylko konkurencyjne stawki, ale również gwarancję niezmienności ceny na czas trwania nowej umowy, co daje możliwość łatwego przewidywania i kalkulacji kosztów za energię elektryczną za dany okres.

 

Zainteresowany?Skorzystaj z naszych usług!

Napisz do naslub zadzwoń +48 881 533 515
facebook logo